Hobby Inspirace Tipy & rady

3D tiskárna pro kreativní práci

3D tiskárna je zařízení, které umožňuje zhmotnit 3D grafické návrhy, podporuje tvorbu složitých funkčních tvarů s použitím menšího množství materiálů, oproti tradičním výrobním metodám. V současné době ji používají především designéři, návrháři a architekti a vytvářejí pomocí ní prototypy pro své návrhy. Díky finanční dostupnosti a celé řadě modelů si ji však mohou pořídit i techničtí nadšenci. Pro studijní účely ji využívají také některé školy a organizace.

Důležité parametry

Při výběru 3D tiskárny je potřeba vzít v potaz některé důležité parametry, které ovlivňují její činnost.

  • Tiskový prostor

Nejčastěji se udává v milimetrech a pomocí tří os, přičemž poslední je určující pro výšku. Většinou bývají všechny rozměry stejné. Pro domácí účely jsou vhodné rozměry 100x100x100.

  • Materiál

Pro 3D tiskárny se nejčastěji používá ABS či PLA. Dodávají se jako vlákna. Pro menší projekty se více hodí ABS.

  • Rozlišení

Čím drobnější vrstvy tiskárna umí, tím budou vytištěné objekty detailnější. Nevýhodou je pak nižší rychlost. Pokud je tiskárna určena pro tisk složitějších modelů, je potřeba počítat s různými podpůrnými konstrukcemi. Pokud chcete tisknout větší objekt ve vysoké kvalitě, může to trvat i celý den.

  • Základna

Je potřeba vodorovné umístění. Tryska tak může pracovat ve všech bodech a ve stejné výšce. Základna zajišťuje také uchycení modelu, to zajistí třeba zdrsnělý povrch. Další možností je tvorba podstavce, jež vytvoří tiskárna. Ten se pak, v poslední fází, od modelu oddělí.