Ostatní

Jaký koupit robotický vysavač?

Nemáte dostatek času na úklid, ale přesto chcete mít doma čisto? Nebaví vás uklízení a chcete se v dnešní době automatizace místo úklidu zabývat něčím příjemnějším? Pak je pro vás robotický vysavač ideálním řešením. Počítejte ale s tím, že robotický vysavač je vhodný spíše pro udržovací úklid. Nenahrazuje tedy 100% manuální vysavače. Při výběru robotického vysavače je důležité najít ten vhodný pro vaši domácnost. Toto jsou nejdůležitější aspekty, podle kterých můžete vybírat.

Typ podlahy je stěžejní

Povrch, na kterém se má vysavač pohybovat, hraje významnou roli. Nejlepší výsledky bývají na hladkých tvrdých podlahách (dlažba, parkety, linoleum, plovoucí podlaha atd.). Pro ně existuje možnost vybavení mopem, na jehož antistatickou látku se zachycují nejjemnější prachové částice. Tzv. mopování může být dvojího druhu, a to na mokré bázi, kdy je do ve výbavy zahrnuta nádoba na vodu, tj. robot umývá zem, nebo na suché bázi, kdy robot prach pouze stírá.

Základní vysavače většinou zvládají vysávat pouze krátkovlasé koberce s vlákny do 1 cm. Pro dlouhovlasé koberce a koberce s třásněmi je nutnost systému AntiTangle. Jedině tento systém zabraňuje zasekávání a vytrhávání vláken.

V dnešní době se stává nejpopulárnějším kombinovaný typ, který zvládá různé povrchy, vysává i vytírá.

Efektivní pohyb není samozřejmostí 

Při volbě vysavače cena velmi ovlivňuje způsob orientace. Nejlevnější varianta je bez jakýchkoliv navigačních technologií. Robot poměrně náhodně jezdí po místnosti a v případě nárazu do překážky změní směr. Tento úklid bývá značně neefektivní a pro křehké dekorace může být tato kolize fatální.

Dražší vysavače jsou vybaveny kamerami, lasery i senzory, díky kterým si naprosto bez problémů zmapují prostor k úklidu.

Pokud chcete zabránit vjezdu do některé oblasti, můžete využít nové technologie, tzv. virtuální zdi nebo virtuálního majáku. Virtuální zeď vytváří z infračerveného paprsku neviditelnou zábranu, přes kterou vysavač nesmí jet. Virtuální maják funguje principiálně podobně jako zeď, ale navíc má možnost nastavení doby, kdy může být neviditelná hranice překonána.

Aby robot správně fungoval a nezasekával se pod či mezi nábytkem, změřte před jeho pořízením svou domácnost. Je vhodné mít alespoň metrové rozestupy mezi nábytkem a pod nábytkem mít mezery vyšší, než bude váš pomocník.

Cena určuje kvalitu

Pořizovací cena robotických vysavačů se odvíjí od jeho výbavy. Zatímco ty nejlevnější seženete do 5000 korun, ceny těch nejlepších se mohou vyšplhat i nad 30000 korun. Zainvestovat do kvality se ale s ohledem do budoucna vyplácí. Pokud hledáte prostředky, může vám pomoct půjčka na OP.